0818 27 0151
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Green E E.Commerce Easy Open Mailing Bag Brown 450 (W) x 570 (H) mm Plain 110 gsm Pack of 100
Buy More, Save More
€79.99
Pack
from 5 Packs
Green E E.Commerce Easy Open Mailing Bag Brown 450 (W) x 570 (H) mm Plain 110 gsm Pack of 100
Brand:Green E Viking No.1272103
New
Green E mailing bags deliver strong, adaptable performance everywhere
Green E Mailing Bags offer dependable strength and spacious capacity, providing a practical solution for securely packing and sending varied goods with ease.
Read full description
Buy More, Save More
€79.99
Pack
from 5 Packs
€98.39 incl. VAT
| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1-2 Packs | €87.99 | ||
| 3-4 Packs | €83.99 | -4% | |
| 5+ Packs | €79.99 | -9% | |
Description
Designed for efficiency, these 110gsm Green E Mailing Bags offer robust protection and a smooth packing experience. The peel‑and‑seal closure and tear strip ensure quick processing and easy opening.
Their generous 570 x 450 x 100 mm format suits a wide range of bulky products, while the pack of 100 keeps your operations running reliably.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1272103 |
| EAN/UPC | 4026283664452 |
| Basic Colour | Brown |
| Brand | Green E |
| Contents | 100 Pieces |
| Dimensions | 450 (W) x 570 (H) mm |
| Interior Height | 570 mm |
| Interior Width | 450 mm |
| Internal Print | No Internal Print |
| Manufacturer Part No. | 69117 |
| Material | Paper |
| Maximum Expansion | 100 mm |
| Paperweight | 110 gsm |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mailing Bag |
| Responsible EU Party GPSR | Bong GMBH |
| Responsible Person for the EU | Bong GMBH (Piepersberg 30. DE-42653 Solingen, Germany, web/email:info@bong.com / www.bong.de) |
| Seal | Easy Open |
| What's in the box | 100 x Mailing Bag |
| Window | Plain |