0818 27 0151
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Green E E.Commerce Easy Open Mailing Bag Brown 350 (W) x 450 (H) mm Plain 110 gsm Pack of 200
Buy More, Save More
€139.99
Pack
from 5 Packs
Green E E.Commerce Easy Open Mailing Bag Brown 350 (W) x 450 (H) mm Plain 110 gsm Pack of 200
Brand:Green E Viking No.1272105
New
Green E mailing bags deliver strong, adaptable performance everywhere
Green E Mailing Bags offer dependable strength and spacious capacity, providing a practical solution for securely packing and sending varied goods with ease.
Read full description
Buy More, Save More
€139.99
Pack
from 5 Packs
€172.19 incl. VAT
| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1-2 Packs | €149.99 | ||
| 3-4 Packs | €144.99 | -3% | |
| 5+ Packs | €139.99 | -6% | |
Description
Designed for efficiency, these 110gsm Green E Mailing Bags offer robust protection and a smooth packing experience. The peel‑and‑seal closure and tear strip ensure quick processing and easy opening.
With a generous 450 x 350 x 80 mm size and supplied in packs of 200, they support efficient handling of medium‑sized items in busy dispatch operations.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1272105 |
| EAN/UPC | 4026283664438 |
| Basic Colour | Brown |
| Brand | Green E |
| Contents | 200 Pieces |
| Dimensions | 350 (W) x 450 (H) mm |
| Interior Height | 450 mm |
| Interior Width | 350 mm |
| Internal Print | No Internal Print |
| Manufacturer Part No. | 69115 |
| Material | Paper |
| Maximum Expansion | 80 mm |
| Paperweight | 110 gsm |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mailing Bag |
| Responsible EU Party GPSR | Bong GMBH |
| Responsible Person for the EU | Bong GMBH (Piepersberg 30. DE-42653 Solingen, Germany, web/email:info@bong.com / www.bong.de) |
| Seal | Easy Open |
| What's in the box | 200 x Mailing Bag |
| Window | Plain |