0818 27 0151
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Kärcher K3 eco!Booster Car & Home Pressure washer Corded 120bar 1.6kW
Only
€169.99
Each
Kärcher K3 eco!Booster Car & Home Pressure washer Corded 120bar 1.6kW
Brand:Kärcher Viking No.1274316Versatile Kärcher washing solutions for car and home
The Kärcher K3 Pressure Washer supports effective car and outdoor cleaning, delivering controlled pressure, adaptable accessories and efficient performance for regular professional applications.
Read full description
Only
€169.99
Each
€209.09 incl. VAT
Description
The Kärcher K3 Pressure Washer eco!Booster Car & Home includes everything you need for easy, effective cleaning: the gentle eco!Booster and powerful Dirt Blaster lances, plus patio cleaner, wash brush, foam jet, 0.5L car shampoo, and 0.5L patio and deck cleaner for instant results.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1274316 |
| EAN/UPC | 4066529209696 |
| Basic Colour | Yellow |
| Brand | Kärcher |
| Colour | Yellow |
| Dimensions | 28.5 x 24.2 x 80.5 cm |
| Hose Length | 6 m |
| Length of Cable | 5 m |
| Manufacturer Part No. | 1.676-362.0 |
| Model Number | K3 |
| Power (Watts) | 1600 W |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Pressure Washer |
| Responsible EU Party GPSR | Alfred Kärcher SE & Co. KG |
| Responsible Person for the EU | Alfred Kärcher SE & Co. KG (Alfred-Kärcher-Strasse 28-40, 71364 Winnenden, Germany, web/email:info@karcher.com) |
| Unit | Each |
| Weight | 8534 g |