0818 27 0151
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Tipp-Ex Correction Tape 70 mm x 0.07 m
Buy More, Save More
€2.89
Each
from 5 Pieces
Tipp-Ex Correction Tape 70 mm x 0.07 m
Brand:Tipp-Ex Viking No.1236745
Buy More, Save More
€2.89
Each
from 5 Pieces
€3.55 incl. VAT
| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1-2 Pieces | €3.49 | ||
| 3-4 Pieces | €3.29 | -5% | |
| 5+ Pieces | €2.89 | -17% | |
Description
The Tipp-Ex Mini Pocket Mouse is now dressed in trendy pastel hues with a half-transparent dispenser for checking your tape level.
It evenly rolls out a “white carpet” 6 metres long and 5 mm high of strong tear-resistant plastic tape that dries instantly. Engineered for both right-handed and left-handed people.
Supplied in assorted colours, each order includes one colour selected at random.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1236745 |
| EAN/UPC | 3086124126243 |
| Basic Colour | Multicolour |
| Brand | Tipp-Ex |
| Dimensions | 70 mm x 0.07 m |
| Length | 70 mm |
| Length (m) | 0.07 m |
| Manufacturer Part No. | 302676 |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Correction Tape |
| Refillable | Non Refillable |
| Responsible EU Party GPSR | SOCIETE BIC SA |
| Responsible Person for the EU | SOCIETE BIC SA (14 Boulevard Victor Hugo, 92110, Clichy, FR, web/email:web/email:eu.bic.com) |
| What's in the box | This box contains 10 mini pocket mouse correctors: 2 each of 5 soft colours: purple, green, yellow, blue, and coral. |