Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
We are sorry, this product is unavailable.
Nilfisk Classic 110 Pressure Washer Blue
Brand:Nilfisk Viking No.1236776| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 | €134.99 | ||
| 2 | €129.99 | -3% | |
| 3+ | €124.99 | -7% | |
We are sorry, this product is unavailable.
Description
Tackle light outdoor cleaning tasks with ease with the Nilfisk Classic 110. This compact pressure washer is designed for ease of use and reliable performance. Ideal for patios, garden furniture and vehicles, cleaning is done with minimal effort and convincing results. Practical details such as the holder for lance and foam sprayer ensure neat storage and more comfort during use. A perfect choice for smaller areas and occasional use
The Nilfisk Classic 110 comes complete with a 5m Ultraflex hose, which makes it perfect for light, occasional outdoor cleaning jobs. The new Nilfisk Classic 110 features 110 bar max pressure, which makes it perfect for light, occasional outdoor cleaning jobs. Tackle up to 25 m²/hour with the 5m Ultraflex hose, which stores neatly and conveniently, along with the integrated storage for the gun and lance. Built for versatility and designed for results with the Gentle & Rough nozzles, making the switch between cleaning tasks effortless.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1236776 |
| EAN/UPC | 5715492287574 |
| Basic Colour | Blue |
| Brand | Nilfisk |
| Colour | Blue |
| Dimensions | 30 x 27.4 x 48.8 cm |
| Hose Length | 5 m |
| Length of Cable | 5 m |
| Manufacturer Part No. | 128471515 |
| Model Number | 110 |
| Power (Watts) | 1400 W |
| Product Type | Pressure Washer |
| Responsible EU Party GPSR | Nilfisk GmbH |
| Responsible Person for the EU | Nilfisk GmbH (auftrag.de@nilfisk.com, web/email:Guido-Oberdorfer-Straße 2-10, 89287 Bellenberg, DE) |
| Voltage (Volts) | 230 V |
| Weight | 5900 g |
| What's in the box | 1 x Classic 110 Pressure Washer, Foam Sprayer, Gentle & Rough Nozzles, Nozzle Cleaning Needle. |