ASUS Chromebook CX1500CKA-EJ0014 Laptop 39.6 cm (15.6") N6000 1.1 GHz 4 GB Intel UHD Graphics ChromeOS
Buy More, Save More
Each
from 3 Pieces
We are sorry, this product is unavailable.
0 out of 5 stars
(No reviews yet)
Brand:ASUS Viking No.1267552
Buy More, Save More
Each
from 3 Pieces
Quantity excl. VAT Saving
Temporarily sold out
Would you like us to email you when this item is back in stock?
Shipped directly from supplier
Key Specifications
  • Ultraportable 1.74 kg design
  • 15.6" display, narrow bezels
  • 11-hour battery life
  • 180° lay-flat hinge
  • Spill-resistant keyboard
  • Dual-core Intel processor
  • Dual-band WiFi 5
  • Military-grade durability
  • 77% screen-to-body ratio
  • Anti-glare matte display
Description
This setup makes it easy to share ideas, visuals, samples and designs when you’re working with friends, colleagues or clients. Exceptional typing comfort A full-size, ergonomic keyboard with 1.4 mm key travel ensures that typing is supremely comfortable.
Often bought together
Specifications
Viking No. 1267552
EAN/UPC 4711081332060
Aspect Ratio 16:9
Basic Product Colour Silver
Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion)
Bluetooth With Bluetooth
Brand ASUS
Dimensions 36.13 (W) x 24.99 (D) x 1.87 (H) cm
Display Screen Type Full HD
Graphics Card Intel UHD Graphics
Harddrive Technology eMMC
Manufacturer Part No. CX1500CKAEJ0014
Memory Card Compatibility microSD
Microphone With Microphone
Microphone_dup Yes
Model Number CX1500CKA-EJ0014
Numeric Keypad No
Operating System ChromeOS
Processor N6000
Processor Brand Intel
Processor Model N6000
Processor Speed 1.1 GHz
Product Type Laptop
Responsible EU Party GPSR Asus
Screen resolution 1920 x 1080 pixels
Screen Size 39.6 cm (15.6")