Samsung ViewFinity 32" Monitor 2K Quad HD LCD IPS 5 ms LS32D600UAUXXU
Buy More, Save More
Each
from 3 Pieces
0 out of 5 stars
(No reviews yet)
Brand:Samsung Viking No.1279933
Deliver excellence with Samsung monitors every time
Read full description
Buy More, Save More
Each
from 3 Pieces
Quantity excl. VAT Saving
Currently in stock Order before 5:00 PM for delivery in 3-5 working days
Shipped directly from supplier
Key Specifications
  • QHD resolution for detail
  • 100Hz refresh reduces tearing
  • HDR10 for vivid colours
  • USB-C port with 90W charging
  • Built-in LAN for Ethernet
  • Daisy Chain monitors easily
  • Height and tilt adjustments
  • 90° pivot for long documents
  • TUV Intelligent Eye Care certified
  • Automatically adjusts brightness
Description
Savour smooth visuals and performanceQHD resolution with 100Hz refresh rateVisual excellence that professionals demand. QHD (2560x1440) resolution and 100Hz refresh rate resolution work together to reveal hidden details through higher pixel density, while reducing stuttering and tearing. Dive into intricate designs, complex diagrams and dynamic video content with a smoother workflow.
A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops. Plus, create an expanded workspace by Daisy Chaining two monitors together.A height-adjustable screen that tilts gives you the best angle and ultimate utility. Now you can also pivot the screen 90 degrees, which is perfect for viewing long documents with less scrolling.
Often bought together
Specifications
Viking No. 1279933
EAN/UPC 8806095524696
Basic Product Colour Black
Brand Samsung
Brightness Value 350 cd/m²
Colour Black
Colour Depth 1 billion colours (10 bit)
Dimensions 71.39 (W) X 22 (D) X 58.5 (H) cm
Display Screen Type LCD
Energy Rating E
EPREL Registration Number 1946434
Height (Maximum) 120 mm
Height Adjustable Height Adjustable
Horizontal Viewing Angle 178 °
Manufacturer Part No. LS32D600UAUXXU
Model Number LS32D600UAUXXU
Product Type Monitor
Response Time 5 ms
Responsible EU Party GPSR Samsung
Responsible Person for the EU Samsung (PO BOX 12987, Dublin, IE, web/email:www.samsung.com)
Screen resolution 2560 x 1440 pixels
Screen Size 81.3 cm (32")
Speakers No
Unit Each
Voltage (Volts) 100 V