Samsung ViewFinity 32" Monitor 2K Quad HD LCD IPS 5 ms LS32D600UAUXXU
Brand:Samsung Viking No.1279933Deliver excellence with Samsung monitors every time
Read full description| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
Key Specifications
- QHD resolution for detail
- 100Hz refresh reduces tearing
- HDR10 for vivid colours
- USB-C port with 90W charging
- Built-in LAN for Ethernet
- Daisy Chain monitors easily
- Height and tilt adjustments
- 90° pivot for long documents
- TUV Intelligent Eye Care certified
- Automatically adjusts brightness
Description
Savour smooth visuals and performanceQHD resolution with 100Hz refresh rateVisual excellence that professionals demand. QHD (2560x1440) resolution and 100Hz refresh rate resolution work together to reveal hidden details through higher pixel density, while reducing stuttering and tearing. Dive into intricate designs, complex diagrams and dynamic video content with a smoother workflow.
A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops. Plus, create an expanded workspace by Daisy Chaining two monitors together.A height-adjustable screen that tilts gives you the best angle and ultimate utility. Now you can also pivot the screen 90 degrees, which is perfect for viewing long documents with less scrolling.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1279933 |
| EAN/UPC | 8806095524696 |
| Basic Product Colour | Black |
| Brand | Samsung |
| Brightness Value | 350 cd/m² |
| Colour | Black |
| Colour Depth | 1 billion colours (10 bit) |
| Dimensions | 71.39 (W) X 22 (D) X 58.5 (H) cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Energy Rating | E |
| EPREL Registration Number | 1946434 |
| Height (Maximum) | 120 mm |
| Height Adjustable | Height Adjustable |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Manufacturer Part No. | LS32D600UAUXXU |
| Model Number | LS32D600UAUXXU |
| Product Type | Monitor |
| Response Time | 5 ms |
| Responsible EU Party GPSR | Samsung |
| Responsible Person for the EU | Samsung (PO BOX 12987, Dublin, IE, web/email:www.samsung.com) |
| Screen resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Screen Size | 81.3 cm (32") |
| Speakers | No |
| Unit | Each |
| Voltage (Volts) | 100 V |